Photofacts Academy

Photofacts Academy; 100+ Fotografie Cursussen
Fotograferen wordt makkelijker en leuker

Boek

De Fotobijbels; Boeken over Fotografie
101 Praktische fotografietips voor betere foto's

Nando Harmsen

Dragging the shutter

maandag 5 mei 2025, 20:02 door | 1.926x gelezen | 8 reacties

Misschien heb je wel eens van de term 'Dragging the Shutter' gehoord. Het heeft te maken met flitsfotografie. Heel simpel gezegd is het flitsen met een lange sluitertijd. Hoe gebruik je het, en waarvoor gebruik je het?

Wie aan flitsfotografie doet, weet dat de ISO en het diafragma bepalend is voor de belichting door de flitser. De sluitertijd heeft totaal geen invloed op het flitslicht. Het enige waar de sluitertijd invloed op heeft is de registratie van het omgevingslicht.

Hoe langer de sluitertijd wordt, hoe meer er van het omgevingslicht in beeld komt. Combineer dit met een uitgekiende ISO-waarde en het diafragma, en je kan voor je flitsfoto het omgevingslicht combineren met het flitslicht.

Nando dragging the shutter 2

Een flitsfoto met een lange sluitertijd. Tijdens de belichting heb ik hartjes getekend door de camera te bewegen. De flits bevriest de bewegingen van het bruidspaar.

Ben je in een donkere omgeving, dan kan je in combinatie met flits een lange sluitertijd gebruiken. Je kan zelfs tot dertig seconden sluitertijd gaan, of langer. De korte flitsduur gebruik je dan om het onderwerp 'bij te lichten' of te verlichten.

Deze techniek maakt het mogelijk om beweging vast te leggen. De flits zorgt voor het bevriezen van het onderwerp, vaak één of meerdere personen. Dit heet dragging the shutter.

Nando dragging the shutter

Door rechtstreeks te flitsen zorg ik voor het bevriezen van het onderwerp: het bruidsopaar. De rest van de belichtingstijd gebruik ik voor de beweging van de camera. Dit heet dragging the shutter.

Met deze techniek kan je een combinatie maken van lichttekenen en het bevriezen van de persoon die het onderwerp is. Het is belangrijk om te onthouden dat de camera-instelling zorgt voor het vastleggen van het omgevingslicht, en het flitslicht zorgt voor de belichting van de persoon zelf.


Wil jij ook gave foto's maken?

Probeer twee weken gratis onze online cursussen over fotografie. Je krijgt direct toegang tot meer dan 100 cursussen. Na twee weken vervalt je proeflidmaatschap automatisch. Je zit dus nergens aan vast.

14 dagen gratis fotografiecursussen kijken

Nando Harmsen

Over de auteur

Nando Harmsen fotografeert al meer dan 40 jaar. Zijn specialisme ligt bij bruidsreportages en landschapsfotografie. Daarnaast geeft Nando lezingen, workshops, masterclasses, fotoreizen, en maakt regelmatig reviews van nieuwe en leuke apparatuur.

8 reacties

  1. Wim Wilmers
    Wim Wilmers schreef op dinsdag 6 mei 2025 om 11:04  | reageer

    Leuk artikel maar misschien had je iets meer een tip van de (sluier) kunnen geven door erbij te zetten vanaf welke sluitertijd je dit kunt gaan doen bv 1/15 seconde. goed dat je erbij zet dat je wel rechtstreeks moet flitsen op je onderwerp en het liefst tegen een donkere achtergrond.

  2. Nando
    Profiel Nando schreef op dinsdag 6 mei 2025 om 11:11  | reageer

    Je kan elke sluitertijd gebruiken. Maar tot hoever je kan gaan hangt af van de hoeveelheid omgevingslicht.
    Het kan met 1/30 maar dan heb je 'weinig tijd' om te bewegen. Het kan met 1/8, zodat je meer tijd hebt. Met 1/2 sec, of zelfs met 2 of meer seconden. Zo lang je maar geen overbelichting krijgt.

  3. Everaerts
    Everaerts schreef op dinsdag 6 mei 2025 om 13:47  | reageer

    Moeilijk te zien maar is dit geflitst in 2de gordijn?

  4. Nando
    Profiel Nando schreef op dinsdag 6 mei 2025 om 14:55  | reageer

    Ik gebruik altijd eerste gordijn. Op die manier heb ik het moment dat 'bevroren' moet zijn te pakken, en kan ik dan gaan bewegen of tekenen.
    Andersom is het lastig om de juiste compositie te pakken te krijgen.

  5. Jan Flinkenflögel
    Jan Flinkenflögel schreef op dinsdag 6 mei 2025 om 14:58  | reageer

    Wat ik mis is een ander effect, met de lange sluitertijd wordt de donkere achtergrond/omgeving lichter.

  6. Nando
    Profiel Nando schreef op dinsdag 6 mei 2025 om 15:02  | reageer

    Niet als je de sluitertijd zo kiest dat de omgeving (achtergrond) niet te licht wordt.
    Ga je de sluitertijd te lang maken, zonder op de belichting te letten, dan gaat het inderdaad fout en krijg je overbelichting.

  7. Wim Wilmers
    Wim Wilmers schreef op dinsdag 6 mei 2025 om 19:03  | reageer

    exact Nando, op 1e sluitergordijn, dan heb je het onderwerp tenminste nog wat voorspelbaar in de hand, op 2e gordijn wordt echt heel onvoorspelbaar.

  8. Toon Rekkers
    Toon Rekkers schreef op woensdag 7 mei 2025 om 12:33  | reageer

    Heerlijk, dit is wat ik zo leuk vind aan fotografie

Deel jouw mening

Let op: Op een artikel ouder dan een week kan alleen gereageerd worden door geregistreerde bezoekers.
Wil je toch reageren, log in of registreer je dan gratis.
Van Beeld naar Kunst met Micky Hoogendijk
De Portretbijbel door Elja Trum
Toon alle artikelen binnen Flitsfotografie

Photofacts wordt mede mogelijk gemaakt door


Ontvang wekelijks fotografietips in je inbox

43.667 fotografie enthousiastelingen ontvangen de tips al!
Meer over de wekelijkse mail. Of blijf op de hoogte via Facebook. Aanmelding beveiligd met Google reCaptcha.

Elja Trum

Elja Trum

Photofacts; alles wat met fotografie te maken heeft!

Wil je graag mooiere foto's maken en op de hoogte blijven van ontwikkelingen binnen de fotografie? Photofacts plaatst leerzame artikelen die gerelateerd zijn aan fotografie. Variërend van product-aankondiging tot praktische fotografietips of de bespreking van een website. Photofacts bericht dagelijks over fotografie en is een uit de hand gelopen hobby project van Elja Trum. De artikelen worden geschreven door een team van vrijwillige bloggers. Mocht je het leuk vinden om een of meerdere artikelen te schrijven op Photofacts, neem dan contact op.Meer over Photofacts
Om Photofacts.nl goed te laten functioneren maken we gebruik van cookies. Bekijk ons cookiebeleid. akkoord