Review: Canon RF 200-800mm f/6.3-9 IS USM
Allereerst is er de fantastische RF100-500mm f/4,5-7,1L IS USM. Toch geeft dit ondanks de 500mm niet altijd voldoende bereik. Een tele-converter is een oplossing, maar je verliest veel licht. Je kan dan kiezen voor de kostbare primes, die beter werken met tele-converters. Maar die liggen meestal ver boven budget.
Het alternatief is de relatief goedkope RF 600mm f/11 IS STM en de RF 800mm f/11 IS STM. Het zijn uitstekende objectieven, maar ook hier kan de lensopening een probleem worden wanneer de lichtomstandigheden niet ideaal zijn.
Het uiterlijk
Vergis je niet; de RF200-800mm is geen klein objectief. Het heeft in de kortste stand 31,4 centimeter lengte. Uitgeschoven naar 800mm wordt de lengte maar liefst 41 centimeter. De diameter van het objectief is 10,2 centimeter en de filtermaat is 95 mm.
Het diafragma en beeldstabilisatie
De grootste lensopening wijzigt tijdens het zoomen. Op 200mm is de grootste lensopening een redelijke f/6,3. Bij 800mm is dit diafragma f/9 geworden.
Vanaf ongeveer 270mm is de lensopening f/7,1 en vanaf 455mm is dit f/8. Het bereik vanaf ongeveer 640mm tot 800mm is dat f/9.
De RF200-800mm kan het beeld tot 5,5 stop op 800mm stabiliseren. Het werkt samen met de IBIS (In-Body Image Stabilization) maar dit levert niet meer stabilisatie op. Uitgaande van de 1/brandpuntsafstand-regel zou met de stabilisatie in theorie tot 1/25 seconde uit de hand gefotografeerd kunnen worden. In de praktijk is dit vrijwel niet te halen.
Beeldkwaliteit
Op 800mm wordt het beeld een klein beetje softer. Dit kan mede te maken hebben met de diffractie die ontstaat door de geringe maximale lensopening. Dit is iets wat ook met de RF800mm f/11 zichtbaar was. Ik heb wel de indruk dat de diffractie met de RF200-800mm op 800mm minder is, wat logisch is gezien de beschikbare lensopening.
Ook in de hoeken lijkt het objectief op 800mm een verminderde scherpte te hebben, maar dit lijkt gering en is niet storend. Zeker niet als het onderwerp voornamelijk in het midden staat, wat al snel gebeurd met dit objectief.
In de praktijk
Op 200mm is de minimale scherpstelafstand een prettige 80 centimeter. Dat verandert naarmate je verder naar 800mm komt. Bij 800mm moet je rekening houden met 3,3 meter als minimale scherpstelafstand. Op 200mm en 80 centimeter afstand is de vergroting 0,25x.
Conclusie
De lensopening kan soms hoge ISO-waarden nodig hebben. Dat is het gevolg van een compacte vorm in combinatie met het brandpunt. Dat kan niet anders. Belangrijker is de diffractielimiet waar je bij 800mm tegen aanloopt. Maar toch zijn de voordelen die dit objectief biedt groter dan de nadelen.
Voordelen
- Zoombereik is groot
- Hoewel groot, is het goed uit de hand te gebruiken
- Weeg slechts 2.050 gram
- Beeldstabilisatie van 5,5 stop
- Programmeerbare knoppen aanwezig
- Goed gedimensioneerde statiefgondel
- Bevestiging van riem aan statiefgondel
- Weersbestendig
- 1,4x en 2x teleconverters kunnen gebruikt worden
- Zonnekap inbegrepen
- Gunstig geprijsd
Nadelen
- Beeld wordt een klein beetje soft bij 800mm
- Schakelaars liggen erg diep verzonken en zijn lastig te bedienen
- Het kost moeite om de AF-schakelaar op de control-functie te zetten
- Diffractie treedt op bij 800mm
- Gecombineerde focus/control ring
- Geen beeldstabilisatie standen (alleen aan/uit)
- Geen focus-limiter
- Fotograferen uit de hand met deze brandpuntafstanden vergt een leerproces.
Heb je het zoombereik tot 800mm niet per se nodig, dan is de RF100-500mm f/4,5-7,1L IS USM een betere keuze, ondanks de iets hogere prijs. Je hebt dan een L-objectief met alle voordelen die daarbij komen. Bovendien is het veel compacter. Lees de review er nog maar eens op na.