Review: Sony FE 2.8/16-35 GM II objectief
Het uiterlijk
Het objectief bevat twee focusknoppen die via de camerabody geprogrammeerd kunnen worden. Tussen de diafragmaring en de knoppen zit de zoomring. De slag die gemaakt moet worden tussen 16mm en 35mm is in de buurt van de 35 graden.
Het objectief heeft een frontlensdiameter van 82mm en een filterschroefdraad. Het objectief wordt een centimeter langer in de 16mm stand. Ondanks dat is het met 111mm lengte een prettig formaat.
Beeldkwaliteit
Wat ik wel heb getest zijn de vignettering en vervormingen die optreden. Zoals verwacht geeft het objectief bij 16mm een flinke vignettering op f/2.8, dat nagenoeg weg is bij f/8. Op 35mm is de vignettering bij f/2.8 een stuk minder. Bij f/8 is het vrijwel helemaal weg.
Het objectief vertoont ook vervorming, wat goed zichtbaar is bij het fotograferen van rechte lijnen. De voegen tussen de 30x30 cm grote tegels die ik gefotografeerd heb krijgen bij 16mm een duidelijke tonvormige vertekening.
Dit verandert naar een kussenvormige vertekening bij 35mm. Dit is normaal voor groothoekzoomobjectieven en de mate van vertekening is niet overdreven.
Een f/2.8 objectief met 16mm is natuurlijk perfect voor sterrenfotografie. Een grote beeldhoek kan echter leiden tot vervormingen. Hierdoor kunnen sterren in de hoeken van foto's uitgerekt worden vreemde vormen, de zogenaamde coma vervormingen.
Scherpte en onscherpte
Meestal zal een objectief als dit, met 16mm brandpunt, gebruikt worden om veel in beeld te krijgen met een grote scherptediepte. De FE 2.8/16-35GMII is daar uitermate voor geschikt. Gebruik je het objectief voor actiefotografie, dan kan je er gerust op zijn dat de autofocus snel genoeg is.
Conclusie
De vervormingen zijn normaal voor een dergelijk brandpuntbereik. De vignettering is wat aan de sterke kan bij 16mm en f/2.8. Hou hier rekening mee wanneer je sterren fotografeert. Sony voegt vaak standaard beeldcorrectie toe aan de foto's, wat ook bij dit objectief het geval is.
Pluspunten
- Compact en lichtgewicht
- Diafragmaring
- Klikjes van diafragma kan met een knop uitgeschakeld worden
- AF knoppen
- Standaard filtermaat van 82mm
- Goede beeldkwaliteit
Minpunten
- Objectief heeft geen interne focus (wordt iets langer)
- Sterke vignettering bij 16mm en f/2.8