125+ fotografiecursussen én een Fotobijbel naar keuze nu met 90 euro voordeel. Meer informatie.
Photofacts Academy

Photofacts Academy; 100+ Fotografie Cursussen
Fotograferen wordt makkelijker en leuker

Boek

De Fotobijbels; Boeken over Fotografie
101 Praktische fotografietips voor betere foto's

Nando Harmsen

Om te leren moet je oefenen

maandag 26 januari 2026, 20:20 door | 67x gelezen | 0 reacties

Fotograferen is leuk om te doen. Zeker als je dan ook prachtige resultaten hebt. Maar dat komt niet uit de lucht vallen. Daarvoor moet je wel wat doen. Het geheim is oefenen. Veel oefenen.

Het wordt wel eens vergeten dat je ook voor fotografie veel moet oefenen om er goed in te worden. Dat is meer dan leren hoe je de belichting instelt, of wat welk knopje op je camera doet. Je moet het veel doen.

2026 nando reiger vliegend

Een geslaagde foto. Dat komt niet uit de lucht vallen. Daar is veel oefening aan vooraf gegaan.

Het is goed om te leren hoe een camera werkt, of hoe je de belichting instelt en afleest. Het is goed om te weten hoe een foto het beste bewerkt kan worden. Maar dat is allemaal geen garantie voor een goede foto.

Soms hoor ik over de frustraties die ontstaan wanneer iemand niet tevreden is over het resultaat. Dat wil niet zeggen dat die persoon per se een beginnend fotograaf is. Het kan ook dat de persoon begonnen is aan een nieuwe vorm van fotografie en er nog niet bedreven in is.

2021 nando ganzen vlucht

Ik vind dit mislukt. Nu komt de vraag: waarom. Wat moet ik de volgende keer beter doen?

Het is net als elke andere hobby. Je kan niet van de ene op de andere moment tekenen, of schilderen, of beeldhouwen, of kleren maken. Je moet de technieken leren, en dan veel oefenen. En je moet fouten maken om ervan te leren.

Met fotografie is het niets anders. Je moet op pad met je camera. Niet om lukraak gaan fotograferen, maar een vorm van fotografie te gaan oefenen. Middagen lang op de buik voor macro, of op een plek voor panning te doen.

Het is dan niet de bedoeling om perfecte foto's te maken, maar om de technieken onder de knie te krijgen. Om te leren wat werkt en wat niet. En wie weet zit er een echt geslaagde foto tussen.

2025 nando opstraat mislukt

Doen, veel doen. Dat is de kunst. De goede foto komt niet vanzelf. Vergeet dat nooit.Het zal vaker tegenvallen, zoals deze foto.

Als je denkt dat je uit een boekje of van een YouTube video fotografie leert, dan heb je het mis. Het tilt alleen het tipje van de sluier op. Je moet het dan zelf gaan doen. Het is vrijwel zeker dat het niet meteen lukt.

2025 nando icm mislukt

Weer mislukt. Dat kan frustrerend zijn. Maar hoe kan je groeien in fotografie als je niet leert van dit soort foto's? Veel oefenen en leren van de fouten is het geheim.

Wees ook niet gefrustreerd als het niet meteen lukt. Je mag ook niet verwachten dat het meteen lukt. Alleen door het veel te doen ga je het leren. Hoe vaker je het doet, hoe beter je wordt. Gooi ook nooit de mislukkingen weg.

Blijf elke keer weer goed naar de mislukte foto's kijken. Stel jezelf elke keer weer opnieuw de volgende vragen: Waarom ging het fout? Waar moet ik de volgende keer op letten? Moet ik de camera anders instellen? Alleen zo wordt je beter in fotografie.

Wil jij ook gave foto's maken?

Probeer twee weken gratis onze online cursussen over fotografie. Je krijgt direct toegang tot meer dan 100 cursussen. Na twee weken vervalt je proeflidmaatschap automatisch. Je zit dus nergens aan vast.

14 dagen gratis fotografiecursussen kijken

Nando Harmsen

Over de auteur

Nando Harmsen fotografeert al meer dan 40 jaar. Zijn specialisme ligt bij bruidsreportages en landschapsfotografie. Daarnaast geeft Nando lezingen, workshops, masterclasses, fotoreizen, en maakt regelmatig reviews van nieuwe en leuke apparatuur.

0 reacties

    Er zijn nog geen reacties op dit artikel.
    Deel als eerste jouw mening over dit onderwerp!

Deel jouw mening

Bekijk ons reactiebeleid.

Live Fotografie Workshops

Verbeter jouw fotografie in de praktijk met een workshop van Photofacts Academy

Landschap en Compositie

Landschap en Compositie

woensdag 18 februari 2026

Bedafse Bergen, Uden (NB)

nog 5 plaatsen

Landschap en Compositie

Landschap en Compositie

woensdag 25 maart 2026

Bedafse Bergen, Uden (NB)

nog 3 plaatsen

Flitsen op Locatie

Flitsen op Locatie

vrijdag 10 april 2026

Sint Agatha (Noord Limburg)

nog 6 plaatsen

Toon alle artikelen binnen Tips en Truuks
Van Beeld naar Kunst met Micky Hoogendijk
Cursus Naaktfotografie met Danyel Weideman

Photofacts wordt mede mogelijk gemaakt door


Ontvang wekelijks fotografietips in je inbox

40.511 fotografie enthousiastelingen ontvangen de tips al!
Meer over de wekelijkse mail. Of blijf op de hoogte via Facebook. Aanmelding beveiligd met Google reCaptcha.

Elja Trum

Elja Trum

Photofacts; alles wat met fotografie te maken heeft!

Wil je graag mooiere foto's maken en op de hoogte blijven van ontwikkelingen binnen de fotografie? Photofacts plaatst leerzame artikelen die gerelateerd zijn aan fotografie. Variërend van product-aankondiging tot praktische fotografietips of de bespreking van een website. Photofacts bericht dagelijks over fotografie en is een uit de hand gelopen hobby project van Elja Trum. De artikelen worden geschreven door een team van vrijwillige bloggers. Mocht je het leuk vinden om een of meerdere artikelen te schrijven op Photofacts, neem dan contact op.Meer over Photofacts
Om Photofacts.nl goed te laten functioneren maken we gebruik van cookies. Bekijk ons cookiebeleid. akkoord