
Rekening houden met richting van licht
zondag 11 oktober 2026, 13:31 door Nando Harmsen | 36x gelezen | 0 reactiesAls fotograaf ben je op zoek naar licht. Je wilt natuurlijk het mooist mogelijke licht. Het is dan belangrijk om rekening te houden met de richting van licht. Dat bepaalt de kwaliteit van het licht.
Het licht verdringt de duisternis. Daarom zoeken we als fotograaf het licht op. Dat kan het bestaande licht zijn, zoals lampen in een ruimte of het daglicht. We kunnen ook zelf licht meebrengen.
Het gaat erom dat we zo goed mogelijk gebruikmaken van het licht dat we ter beschikking hebben. Het licht bepaalt ten slotte hoe de foto eruitziet. We streven naar de beste kwaliteit van het licht.
Er bestaat niet zoiets als slecht licht. Is het licht in de foto niet goed, of kwalitatief niet naar wens? Dan doe je als fotograaf iets verkeerd. Dan houd je geen rekening met de richting van het licht.
Licht van de zijkant
Komt het licht van links of rechts? Dan wordt dit strijklicht genoemd. Vaak levert dit een mooie kwaliteit licht op. Een onderwerp heeft licht en schaduw waardoor contouren te zien zijn.
Strijklicht geeft diepte doordat een deel verlicht is en een deel in de schaduw ligt. Soms schuilt er gevaar in, waarbij schaduwen verkeerd vallen. Soms kan je er gebruik van maken.
Tegenlicht
Fotografeer je naar de lichtbron toe? Dan heb je tegenlicht. Dit geeft vaak een hele mooie sfeer. Hou rekening met silhouetten en maak er gebruik van. Soms krijg je een rand licht om het onderwerp.
Voorkom het oplichten van de silhouetten bij tegenlicht. Je richt je camera op het deel waar geen direct licht op valt. Probeer dat niet in de nabewerking te 'corrigeren'.
Met het licht mee
Wanneer de lichtbron achter je is, dan fotografeer je met de richting van het licht mee. Alles wordt frontaal verlicht waardoor er geen schaduwen zijn. De foto ziet er vaak vlak en oninteressant uit.
Dit licht is hetzelfde als frontaal flitsen. We verafschuwen dit soort licht. Ook met natuurlijk licht levert dit een vergelijkbaar effect op. Probeer je positie te veranderen, of het onderwerp te verplaatsen.
Soms is frontaal licht noodzakelijk. Het is bijvoorbeeld de enige manier om een regenboog in beeld te krijgen. Frontaal licht is niet fout, je moet er goed rekening mee houden.
Licht van boven
Wanneer het licht recht van boven komt, krijg je vaak te maken met lelijke schaduwen. Met zonlicht wordt het hard licht genoemd, met kunstlicht (TL-balken, plafonnières) accepteren we het vaak.
Licht van boven is zelden flatteus voor mensen. Het werpt schaduwen in de oogkassen, onder de neus en onder de kin. Meestal is een flitser noodzakelijk als je de kwaliteit van het licht wilt verbeteren.
Egaal licht
Indien het licht van alle richtingen tegelijkertijd komt, is er sprake van egaal licht. Dit kan door een bewolkte lucht of door kunstlicht in een kamer vol lichte of witte muren.
Egaal licht zorgt voor weinig of geen schaduwen. Het contrast kan daardoor laag zijn. Tenzij je onderwerp contrasterende tinten heeft die sterk aftekenen tegen die egaal verlichte omgeving.
Egaal licht en het ontbreken van schaduwen zijn ideaal om alle details van een onderwerp goed te zien. In een studio zou dit bereikt worden door enorme softboxen te gebruiken.
Klaag nooit over slecht licht
Ga niet te snel klagen dat het licht niet goed is. Denk liever in oplossingen. Maak gebruik van het licht en stem je foto's daarop af. Accepteer wat je aan licht hebt en werk daarmee.
Ben je vaak in situaties waarbij het licht niet naar wens is? Neem dan je eigen licht mee. Wees niet die 'natuurlijk licht-fotograaf' maar iemand die zoveel mogelijk zorgt voor de gewenste kwaliteit van het licht.
Meer controle over licht
In mijn cursus Aan de slag met belichting leg ik uit hoe je licht beoordeelt en gebruikt in verschillende situaties. Je leert hoe richting, contrast en belichting samen het uiteindelijke beeld bepalen, en hoe je met je camera of extra licht tot een beter resultaat komt.Bekijk mijn cursus Aan de slag met belichting

Over de auteur
Nando Harmsen fotografeert al meer dan 40 jaar. Zijn specialisme ligt bij bruidsreportages en landschapsfotografie. Daarnaast geeft Nando lezingen, workshops, masterclasses, fotoreizen, en maakt regelmatig reviews van nieuwe en leuke apparatuur.
Ook interessant
-
De drie richtingen van het lichtdoor Nando Harmsen
-
6 redenen om wel met tegenlicht te fotograferendoor Erik van Rosmalen
-
Portretfotografie tip: gebruik een raam als strijklichtdoor Elja Trum
-
Speel met silhouettendoor Nando Harmsen
-
Silhouetten in natuurfotografiedoor Nando Harmsen
-
Portretfotografie tip: Spelen met tegenlichtdoor Elja Trum
Word elke week een betere fotograaf
Elke week een praktische fotografietip in je mail, en als welkom meteen het gratis eBook 25 Tips voor het Fotograferen van Kinderen.
39.079 fotografie enthousiastelingen ontvangen de tips al! Meer over de wekelijkse mail. Of blijf op de hoogte via
Facebook.
0 reacties
Deel als eerste jouw mening over dit onderwerp!
Live Fotografie Workshops
Verbeter jouw fotografie in de praktijk met een workshop van Photofacts Academy
Landschap en Compositie
woensdag 18 november 2026
Bedafse Bergen, Uden (NB)
nog 5 plaatsen
Portretfotografie in de Studio
zaterdag 21 november 2026
Photofacts Studio, Elst (Gld)
nog 4 plaatsen
Masterclass Naaktfotografie
vrijdag 27 november 2026
Photofacts Studio, Elst (Gld)
nog 1 plaatsen
Word elke week een betere fotograaf
Elke week een praktische fotografietip in je mail, en als welkom meteen het gratis eBook 25 Tips voor het Fotograferen van Kinderen.
39.079 fotografie enthousiastelingen ontvangen de tips al! Meer over de wekelijkse mail. Of blijf op de hoogte via
Facebook.

Elja Trum








