
Heb jij last van FOMO in je fotografie?
zondag 9 augustus 2026, 15:15 door Nando Harmsen | 51x gelezen | 0 reactiesFotografie is leuk om te doen. De dingen om je heen vastleggen om er later nog eens op terug te kijken. Pas er wel voor op dat het geen moet wordt. Laat het geen obsessie worden. Er is zelfs een naam voor: FOMO. Fear Of Missing Out.
We hebben allemaal wel gehoord van een aandoening die GAS genoemd wordt: Gear Acquisition Syndrome. Het is de neiging om continu nieuwe apparatuur te moeten aankopen. Er is nog een andere: FOMO.
FOMO staat voor Fear Of Missing Out. Het is de angst om een fotomoment te missen. Het klinkt misschien vergezocht, maar ik heb het van dichtbij meegemaakt. Het kan echt een probleem worden.

Ik zag het tijdens enkele van mijn fotoreizen. Deelnemers die bang waren om iets te missen. Een zonsondergang, een zonsopkomst, het noorderlicht of die ene vogel waarvan in het voorbijgaan een glimp opgevangen werd.
Het is natuurlijk prachtig om al die mooie momenten vast te kunnen leggen. Het zijn herinneringen in beeld, waar je altijd op terug kunt kijken. Het wordt een probleem als het fotograferen een MOET wordt.

Wanneer je jezelf verplicht om geen enkel moment te mogen missen, kan je er letterlijk aan onderdoor gaan. Je blijft maar doorgaan, ook al ben je eigenlijk te moe. Tot een moment komt dat je gestrest of zelfs overspannen raakt.
Ook naar anderen komt het over alsof je nooit tevreden bent. Het moet maar meer en meer zijn. Nog een zonsondergang, nog meer vogels of landschappen. Je blijft maar doorgaan tot je er zelf niet meer van geniet.
Wat kan je eraan doen? Eigenlijk is het simpel. Laat de camera eens wat vaker thuis. Of laat de camera in de tas en ga ergens zitten om alleen maar te genieten. Zeker in het geval van een reis. Bekijk niet alles door de zoeker van de camera.
Ik begrijp dat je tijdens een echte fotoreis zoveel mogelijk wilt fotograferen. Je hebt tenslotte veel geld betaald voor die reis. Daar wil je het maximum uithalen. Alleen is er meer dan alleen fotografie.
Bekijk je de dingen om je heen alleen maar door de zoeker, dan ben je er niet echt geweest. Er is geen beleving. Het enige wat telt en wat je bezig houdt is de gedachte en de zorgen dat je straks niets mist.

De boodschap is duidelijk. Hoe graag je ook fotografeert, laat het geen zelf opgelegde verplichting worden. Wees niet bang om ook eens geen foto te maken. Leef in het nu, en niet wat straks komt.
Heb jij er soms ook last van? Heb jij het gevoel dat je alles moet vastleggen, elke dag weer? Laat het weten in een reactie onder dit bericht.
Wil jij ook gave foto's maken?
Probeer twee weken gratis onze online cursussen over fotografie. Je krijgt direct toegang tot meer dan 100 cursussen. Na twee weken vervalt je proeflidmaatschap automatisch. Je zit dus nergens aan vast.14 dagen gratis fotografiecursussen kijken

Over de auteur
Nando Harmsen fotografeert al meer dan 40 jaar. Zijn specialisme ligt bij bruidsreportages en landschapsfotografie. Daarnaast geeft Nando lezingen, workshops, masterclasses, fotoreizen, en maakt regelmatig reviews van nieuwe en leuke apparatuur.
0 reacties
Deel als eerste jouw mening over dit onderwerp!
Live Fotografie Workshops
Verbeter jouw fotografie in de praktijk met een workshop van Photofacts Academy
Masterclass Naaktfotografie
vrijdag 28 augustus 2026
Photofacts Studio, Elst (Gld)
nog 3 plaatsen
Portretfotografie in de Studio
woensdag 23 september 2026
Photofacts Studio, Elst (Gld)
nog 5 plaatsen
Flitsen op Locatie
donderdag 8 oktober 2026
Sint Agatha (Noord Brabant)
nog 8 plaatsen
Ook interessant
-
De omgekeerde kwadratenwet in fotografie.door Frank Doorhof
-
Hoe ver zet je een model van de achtergrond?door Elja Trum
-
Straatfotografie tip: Maak gebruik van je klapscherm of tiltscreendoor Michiel Heijmans
-
Straatfotografie tip: Lekker veilig door de ruit fotograferendoor Michiel Heijmans
-
Sony RX10 V bridgecamera aangekondigddoor Elja Trum
Ontvang wekelijks fotografietips in je inbox
39.425 fotografie enthousiastelingen ontvangen de tips al!
Meer over de wekelijkse mail. Of blijf op de hoogte via
Facebook.
Elja Trum



