Maak deze zomer foto's waar je écht blij mee bent - Bekijk ons Vakantie Doeboek
Photofacts Academy

Photofacts Academy; 100+ Fotografie Cursussen
Fotograferen wordt makkelijker en leuker

Boek

De Fotobijbels; Boeken over Fotografie
101 Praktische fotografietips voor betere foto's

Elja Trum

Maakt het uit hoe je catchlight eruit ziet?

woensdag 15 juli 2026, 17:17 door | 909x gelezen | 1 reactie

Veel fotografen besteden opvallend veel aandacht aan catchlights: de reflecties van de lichtbron in de ogen van je model. Maar hoe belangrijk zijn die eigenlijk? En maakt de vorm van je softbox echt verschil? In deze video gaat Gavin Hoey op een leuke en praktische manier op zoek naar het antwoord.

Met behulp van een rode ballon laat hij zien hoe verschillende lichtvormers hun reflectie achterlaten en waarom de positie, grootte en afstand van je lichtbron vaak veel meer invloed hebben dan je misschien denkt. Uiteindelijk past hij die kennis direct toe in een creatieve portretshoot.


Zoals we van Gavin gewend zijn combineert hij een technisch onderwerp met een praktische fotosessie. Volgens Gavin is er niet één 'juiste' catchlight. De vorm van de reflectie is vaak veel minder belangrijk dan fotografen soms denken.

Factoren zoals de afstand tot je onderwerp, de positie van de lamp en de kromming van het reflecterende oppervlak hebben minstens zoveel invloed op het eindresultaat.

Hoe kijk jij naar catchlights? Let je er tijdens het fotograferen bewust op, of vind je dat het belang ervan vaak wat wordt overdreven? Laat het weten in de reacties!


101 Tips voor Perfecte Portretfoto's


Wil jij graag weten hoe je perfecte portretfoto's kunt maken? In het boek De Portretbijbel geeft Elja je 101 tips om jouw portretfotografie naar een hoger niveau te helpen. Je ontdekt hierin de 101 beste tips die hij de afgelopen vijftien jaar als portretfotograaf heeft opgedaan.
Elja Trum

Over de auteur

Elja Trum is oprichter van Photofacts en online fotografiecursussite Photofacts Academy. Hij schrijft sinds 2006 over fotografie. Elja is ook auteur van boeken over compositie, zwart-witfotografie, flitsfotografie en portretfotografie.

1 reactie

  1. Hans
    Hans schreef op dinsdag 21 juli 2026 om 13:38  | reageer

    Zelf heb ik veel gefotografeerd op feestavonden bij bruiloften en partijen, daarbij koos ik bewust om te fotograferen met mijn grote canon opzetflitser, met uitschuifbaar wit bounce-klepje. het kost een paar proefflitsen om het licht in balance te brengen met het omgevingslicht, diafragma en flitser een half of hele stop onderbelichten ed. bewust kies ik ervoor om niet te bouncen met het plafont, of te bruin of te hoog, altijd mis, nee gecontroleerd , flitskop 45 graden omhoog en witte plaatje uitgeschoven in een hoek van ongeveer 65 graden. dan is elke foto die je maakt raak , klein poppetje in de ogen die de ogen laten spreken en de modellen tot leven maken, een prachtig resultaat naar mijn volle tevredenheid.
    tegenwoordig zie ik fotografen fotograferen met hun mobiel en een led-hoepel in de andere hand, daar weet ik het effect niet van. op beurzen lieten ze mij zien hoe te fotograferen door een grote ringflitser, rond de pupiel is de ring dan terug te zien, persoonlijk vind ik dat lelijk net zoals de vlekken in de ogen van twee of drie studioflitsers, smaken verschillen. Hoe dan ook , experimenteren met je licht kan een groot verschil maken.

Deel jouw mening

Let op: Op een artikel ouder dan een week kan alleen gereageerd worden door aangemelde bezoekers.
Wil je toch reageren, meld je dan aan of maak gratis een account.

Live Fotografie Workshops

Verbeter jouw fotografie in de praktijk met een workshop van Photofacts Academy

Masterclass Naaktfotografie

Masterclass Naaktfotografie

vrijdag 28 augustus 2026

Photofacts Studio, Elst (Gld)

nog 3 plaatsen

Portretfotografie in de Studio

Portretfotografie in de Studio

woensdag 23 september 2026

Photofacts Studio, Elst (Gld)

nog 5 plaatsen

Flitsen op Locatie

Flitsen op Locatie

donderdag 8 oktober 2026

Sint Agatha (Noord Brabant)

nog 8 plaatsen

Toon alle artikelen binnen Portretfotografie
Sportfotobijbel
Start je eigen fotografie website in 5 minuten

Photofacts wordt mede mogelijk gemaakt door


Ontvang wekelijks fotografietips in je inbox

39.424 fotografie enthousiastelingen ontvangen de tips al!
Meer over de wekelijkse mail. Of blijf op de hoogte via Facebook. Aanmelding beveiligd met Google reCaptcha.

Elja Trum

Elja Trum

Photofacts; alles wat met fotografie te maken heeft!

Wil je graag mooiere foto's maken en op de hoogte blijven van ontwikkelingen binnen de fotografie? Photofacts plaatst leerzame artikelen die gerelateerd zijn aan fotografie. Variërend van product-aankondiging tot praktische fotografietips of de bespreking van een website. Photofacts bericht dagelijks over fotografie en is een uit de hand gelopen hobby project van Elja Trum. De artikelen worden geschreven door een team van vrijwillige bloggers. Mocht je het leuk vinden om een of meerdere artikelen te schrijven op Photofacts, neem dan contact op.Meer over Photofacts
Om Photofacts.nl goed te laten functioneren maken we gebruik van cookies. Bekijk ons cookiebeleid. akkoord