
Portretfotografie tip: Door stof heen flitsen
donderdag 7 juli 2022, 16:32 door Elja Trum | 3.984x gelezen | 0 reactiesWanneer je met flitsers aan de slag gaat is het al gauw leuk om ook lichtaanpassers te gebruiken. Meestal heb je het dan over softboxen, maar je kunt natuurlijk ook creatiever uit de hoek komen en gewoon iets anders tussen je flitser en je model plaatsen.

Technisch gezien heb je het dan eigenlijk niet over een lichtaanpasser, maar meer een gobo (of cookie, in de filmwereld). Een gobo is iets wat je tussen je licht en je model plaatst en daarmee zorgt voor een schaduw.
In deze foto's heb ik verschillende kledingstukken opgehangen tussen mijn licht en het model. De kanten kleding lag voor de hand en werkt ook uitstekend.

Ter afwisseling hebben we daarna ook andere kledingstukken voor het licht geplaatst. Dit leverde verrassende resultaten op die in mijn ogen ook leuk zijn.
Om te zorgen voor een harde gedefinieerde schaduw van de stof moet je hard licht door de stof schieten. Dus de softbox heb je hier niet nodig, een flitser met reflector en eventueel zelfs een grid erop werkt prima.
Zorg dat er een paar meter afstand zit tussen je flitser en de stof en plaatst de stof dan juist weer dicht bij je model. Zo krijg je schaduwen die niet te zacht zijn waardoor het patroon van de kleding zichtbaar blijft.

Let erop dat de stof veel licht kan wegnemen. Gebruik je stof die wat dichter is, zoals ik hier bijvoorbeeld in de laatste foto, dan moet je de flitser harder zetten (of de lichtgevoeligheid van je sensor omhoog).
Meer ontdekken over flitsfotografie?
Veel fotografen denken dat flitsen lastig is. Ze hebben het eens geprobeerd, maar krijgen geen mooie resultaten. In de cursus Starten met Flitsen helpt Elja je op weg met korte praktische tips.
Zo ontdek je hoe je (zonder veel geld uit te geven) met flitsers controle krijgt over het licht in je foto's.

Over de auteur
Elja Trum is oprichter van Photofacts en online fotografiecursussite Photofacts Academy. Hij schrijft sinds 2006 over fotografie. Elja is ook auteur van boeken over compositie, zwart-witfotografie, flitsfotografie en portretfotografie.
0 reacties
Deel als eerste jouw mening over dit onderwerp!
Deel jouw mening
Let op: Op een artikel ouder dan een week kan alleen gereageerd worden door aangemelde bezoekers.Wil je toch reageren, meld je dan aan of maak gratis een account.
Live Fotografie Workshops
Verbeter jouw fotografie in de praktijk met een workshop van Photofacts Academy
Masterclass Naaktfotografie
vrijdag 28 augustus 2026
Photofacts Studio, Elst (Gld)
nog 3 plaatsen
Portretfotografie in de Studio
woensdag 23 september 2026
Photofacts Studio, Elst (Gld)
nog 5 plaatsen
Flitsen op Locatie
donderdag 8 oktober 2026
Sint Agatha (Noord Brabant)
nog 8 plaatsen
Ook interessant
-
Led versus flitslicht: welke is beter?door Elja Trum
-
Flitsfotografie tip: Zorg voor gelijke kleurtemperatuurdoor Elja Trum
-
Straatfotografie tip voor de durfal: Gebruik een flitserdoor Michiel Heijmans
-
Creatieve portretten met oude achtergrondrollendoor Elja Trum
-
Creatieve portretten met rook en flitsers in de natuurdoor Elja Trum
Ontvang wekelijks fotografietips in je inbox
39.424 fotografie enthousiastelingen ontvangen de tips al!
Meer over de wekelijkse mail. Of blijf op de hoogte via
Facebook.
Elja Trum




