
Tutorial: delen ophelderen met de tool tegenhouden
maandag 10 augustus 2026, 16:31 door James van der Borght | 13.907x gelezen | 2 reactiesIn de doka kon je vroeger delen van een foto ophelderen of donkerder maken door tijdens het afdrukken op fotopapier een deel van het licht tijdelijk te belemmeren. Dat gebeurde vaak met een stuk papier of met je handen. Een hele kunst om dit goed te beheersen. Uiteraard kan het tegenwoordig ook veel eenvoudiger met Photoshop.
In Photoshop vind je hiervoor de functies Doordrukken en Tegenhouden. Vernoemd naar oude tijden, maar wat betreft naamgeving niet geheel helder. Wanneer je gaat tegenhouden licht je een deel van de foto op terwijl je bij doordrukken een deel donkerder maakt.
In onderstaande video zie je hoe je dit doordrukken en tegenhouden op verschillende manieren kunt doen. Er zit ook een kleine bonus in de video; je kunt een laagmasker toevoegen terwijl je de ALT-toets ingedrukt houd. In plaats van een wit masker krijg je dan een geheel zwart masker. In veel situaties een handig uitgangspunt!
Meer leren over Photoshop-bewerkingen
In dit artikel zie je hoe je met Tegenhouden en Doordrukken delen van een foto plaatselijk lichter of donkerder maakt. In de cursus Photoshop Fotobewerkingen leer je aan de hand van verschillende foto's hoe je zulke bewerkingen toepast en combineert met andere praktische technieken.Bekijk de cursus Photoshop Fotobewerkingen
Dit artikel is voor het laatst bijgewerkt op 10 augustus 2026.
De eerste publicatiedatum is donderdag 9 december 2010, 20:09.

Over de auteur
James is werkzaam als fotograaf en doet dat vanuit zijn eigen studio waar hij zich voornamelijk bezig houd met het maken van reclamefoto's. In 1994 stapte hij als een van de eerste over naar de digitale fotografie met als belangrijkste gereedschappen zijn camera en het programma Photoshop.
Ook interessant
-
Photoshop tutorial: Doordrukken en tegenhoudendoor Gerwald Jens Radsma
-
Photoshop: Lucht doordrukken met een laagstijldoor James van der Borght
-
Photoshop: foto in een laagmasker gebruikendoor James van der Borght
-
Kleurenfilm afdrukken in de zwart-wit dokadoor Erik van Rosmalen
-
Photoshop Tutorial: paden makendoor James van der Borght
-
Tutorial: Tips voor het maken van uitsnedesdoor James van der Borght
Word elke week een betere fotograaf
Elke week een praktische fotografietip in je mail, en als welkom meteen het gratis eBook 25 Tips voor het Fotograferen van Kinderen.
39.178 fotografie enthousiastelingen ontvangen de tips al! Meer over de wekelijkse mail. Of blijf op de hoogte via
Facebook.
2 reacties
-

Henk Hulshof
schreef op vrijdag 10 december 2010 om 14:52
| reageer
Mooie tutorial James, je kent PS erg goed!
Toch vraag ik me af of dit proces niet beter al in CameraRaw te doen is? -
Dirk schreef op vrijdag 10 december 2010 om 18:16 | reageerPrima tutorial, weer iets wijzer geworden.
Deel jouw mening
Let op: Op een artikel ouder dan een week kan alleen gereageerd worden door aangemelde bezoekers.Wil je toch reageren, meld je dan aan of maak gratis een account.
Live Fotografie Workshops
Verbeter jouw fotografie in de praktijk met een workshop van Photofacts Academy
Portretfotografie in de Studio
woensdag 23 september 2026
Photofacts Studio, Elst (Gld)
nog 1 plaatsen
Flitsen op Locatie
donderdag 8 oktober 2026
Sint Agatha (Noord Brabant)
nog 8 plaatsen
Masterclass Naaktfotografie
vrijdag 6 november 2026
Photofacts Studio, Elst (Gld)
nog 4 plaatsen
Word elke week een betere fotograaf
Elke week een praktische fotografietip in je mail, en als welkom meteen het gratis eBook 25 Tips voor het Fotograferen van Kinderen.
39.178 fotografie enthousiastelingen ontvangen de tips al! Meer over de wekelijkse mail. Of blijf op de hoogte via
Facebook.

Elja Trum



