
Wat is het meest vervelende aan jouw camera?
zondag 16 augustus 2026, 20:02 door Nando Harmsen | 1.565x gelezen | 33 reactiesEr zijn veel merken camera's. Eén daarvan heb je gekozen, om een persoonlijk maar gegronde reden. Of je hebt twee merken camera's, om een even zo'n goede reden. Geen enkele camera is perfect. Waar stoor jij je het meeste aan bij jouw camera?
Hoe goed een camera ook is, er zijn altijd dingen die niet ideaal zijn. Of zelfs ronduit storend of vervelend. Dat is heel persoonlijk, afhankelijk van jouw gebruik van de camera. Misschien zijn er wel meer van die nadelen.
Natuurlijk wegen de nadelen (of erger) niet op tegen de voordelen. Het zijn dingen die je op de koop toe neemt. Wegen de voordelen niet op, moet je naar een andere camera gaan zoeken.
Ik gebruik drie merken. Canon, Olympus en Fujifilm. Elk voor een eigen doel. En inderdaad, er zijn nadelen aan elk van deze camera's die ik op de koop toe neem. Immers, er is niet zoiets als een perfecte camera.
Voor de Canon EOS R5 is dat het ontbreken van een makkelijke manier om auto exposure bracketing in te schakelen. Gewoon een knop die daarvoor geprogrammeerd kan worden, plaatsen in het snelmenu of een echte dedicated knop.

Voor de Olympus OM-D E-M1 mark III is dat op dit moment de limiet voor gebruik van het ingebouwde ND-filter. De maximale sluitertijd bij deze camera is dan 1/6 seconde. Sneller kan niet en ik begrijp niet waarom.

Voor Fujifilm X100t is dat de hoofdschakelaar die rond de ontspanknop zit. Die wordt te pas en onpas verzet met in- en uit de tas halen van de camera.

Mijn camera's zijn inmiddels oud. De Fujifilm is alweer tien jaar oud, de Olympus en Canon ergens richting de vijf jaar. Nieuwere camera's hebben sommige pijnpunten niet meer. Maar daarvoor zijn er andere in de plaats gekomen.
Er zijn nog meer minpunten aan de camera's die ik gebruik, maar ik mocht er van mijzelf maar één kiezen. Ik vraag aan jou hetzelfde: kies één vervelend, frustrerend minpunt van jouw camera waar je mee heb leren leven.
Laat het weten in een reactie onder dit bericht. Noem je camera merk, type, en wat het minpunt is. Ik ben benieuwd naar je reactie.
Wil jij ook gave foto's maken?
Probeer twee weken gratis onze online cursussen over fotografie. Je krijgt direct toegang tot meer dan 100 cursussen. Na twee weken vervalt je proeflidmaatschap automatisch. Je zit dus nergens aan vast.14 dagen gratis fotografiecursussen kijken

Over de auteur
Nando Harmsen fotografeert al meer dan 40 jaar. Zijn specialisme ligt bij bruidsreportages en landschapsfotografie. Daarnaast geeft Nando lezingen, workshops, masterclasses, fotoreizen, en maakt regelmatig reviews van nieuwe en leuke apparatuur.
Ook interessant
-
Waarom heb je gekozen voor jouw merk camera?door Nando Harmsen
-
En nóg 7 tips tegen pandemie-vervelingdoor Erik van Rosmalen
-
Review: Nikon ZRdoor Nando Harmsen
-
Red Dot Award voor Nikon's Z 50 en Noct-objectiefdoor Michelle Peeters
-
Red DSMC; modulaire digitale spiegelreflexdoor Elja Trum
-
Photofacts is vernieuwd, maar daar merk je weinig vandoor Elja Trum
Word elke week een betere fotograaf
Elke week een praktische fotografietip in je mail, en als welkom meteen het gratis eBook 25 Tips voor het Fotograferen van Kinderen.
39.107 fotografie enthousiastelingen ontvangen de tips al! Meer over de wekelijkse mail. Of blijf op de hoogte via
Facebook.
33 reacties
-
MacBigfoot schreef op maandag 17 augustus 2026 om 00:32 | reageerOlympus OM-D E-M1 mark II:
Ik vind de tracking functie heel erg tegenvallen.
Zelfs als het onderwerp continu goed in beeld is, presteert de camera het om het onderwerp kwijt te raken en scherp te stellen op de achtergrond.
Ik wist het van tevoren, en ik maak er niet vaak gebruik van, dus het is zeker overkomelijk. -

-
Hans schreef op dinsdag 18 augustus 2026 om 10:47 | reageerEr is een vervelend minpuntje aan mijn canon camera,s door alle jaren heen en dat is het knopje om het oculair scherp te stellen. Met het knopje is niets mis , maar waarom er geen borgmogelijkheid is net als bij een horloge of iets anders, heb ik nooit begrepen. echt een minpunt en nou maar hopen dat canon dit ook leest.
-

-
Henk Elshout schreef op dinsdag 18 augustus 2026 om 11:46 | reageerIk fotografeer met Pentax K1 mark2, daar zit voor mij geen enkel minpunt aan, maar omdat Pentax waarschijnlijk niet meer met een opvolger komt heb ik er een Panasonic Lumix S5mark2 bij gekocht, maar wat blijkt, deze heeft geen mogelijkheid voor meervoudige belichting, terwijl de S5 dit wel had, ik had me dus wel verdiept, maar blijkbaar niet goed genoeg, voor mij is dit helaas een groot gemis, omdat ik dit vaak gebruik. Ik denk dus dat de Lumix geen blijvertje is bij mij.
-
MacBigfoot schreef op dinsdag 18 augustus 2026 om 13:55 | reageerHet lijkt er sterk op dat er toch nog een nieuwe Pentax uitkomt:
https://fstoppers.com/gear/its-2026-and-new-dslr-its-way-903873 -
Rikje schreef op dinsdag 18 augustus 2026 om 12:10 | reageerIk heb een panasonic DMC FZ 2000.
Hier zitten een aantal snelknoppen op. Een zit vrij laag aan de achterzijde waardoor je deze regelmatig per ongeluk aanraakt. Hierdoor blokkeert de camera bepaalde functies.
Zo irritant -

-
Ron schreef op dinsdag 18 augustus 2026 om 12:24 | reageerBij de OM System OM1 (en misschien bij alle Olympus OM System camera's) zit de ontgrendelknop voor de lens aan de verkeerde kant. Bij min Fujifilm camera zit hij aan de kant van de handgreep en kun je hem met je wijsvinger indrukken terwijl je de camera bij de handgreep vast hebt.
Bij de OM1 zit hij links van de lens en moet je hem overpakken. Met een grote zware lens moet je hem voor de veiligheid eigenlijk gewoon neerleggen. 🤔 -
Paul van Aken schreef op dinsdag 18 augustus 2026 om 12:42 | reageerBij mijn D500 inderdaad ook de tracking. Gebruik het niet vaak, maar als ik het gebruik gaat het 9 van 10 niet zoals bedoeld.
Dan ga ik maar "pannen" met single point AF. -

-
Paul van Aken schreef op dinsdag 18 augustus 2026 om 18:44 | reageerIs inderdaad het probleem, want vaak zijn de onderwerpen vrij klein. Dat gejubel was waarschijnlijk gebaseerd op het volgen van grote dingen. Ooit een test gezien (in camera magazine, helaas niet meer bestaand) waarbij ze dat testten op een rond een rotonde rijdende Berlingo, dat werkt wel.
-
Ina Bouwhuis schreef op dinsdag 18 augustus 2026 om 12:45 | reageerDe app van Mijn Fujifilm 50II S camera werkt totaal niet.
Niet op wifi en niet op Bluetooth.
Ben ermee naar een dealer van Fuji camera’s gegaan en het werd beaamt dat deze app niet werkt. Hoe kan dit? -

Nando
schreef op dinsdag 18 augustus 2026 om 16:07
| reageer
Werkt de Fujifilm app niet? Of kan de app de camera niet vinden?
Misschien dat deze webpagina helpt: https://app.fujifilm-dsc.com/en/
Een vervelend probleem, zeker als je er gebruik van wilt maken.
Kijk ook eens hier: https://fujifilm-dsc.com/en/manual/gfx50s-ii/technical_notes/faq/#connections -
Ina Bouwhuis schreef op dinsdag 18 augustus 2026 om 20:03 | reageerDank Nando. Ik zal de suggesties nalopen. Zou echt fijn zijn als de oplossing ertussen staat.
-
Ingrid Bergmann schreef op dinsdag 18 augustus 2026 om 12:57 | reageerIk heb sinds 3 jaar de Canon R8, maar nog geen irritatiepuntjes kunnen ontdekken.
-

-
Jaap van Emmerik schreef op dinsdag 18 augustus 2026 om 13:36 | reageerAls ik opnieuw zou beginnen zou ik ondanks mijn leven lang Canon geschoten te hebben geen Canon meer nemen. Het feit dat je bij de full frame R-camera's geen andere lenzen dan Canon mag gebruiken die automatisch werken maakt dat ik ondanks dat het prima camera's zijn er niet meer voor zou kiezen.
-
Liesbeth Koch schreef op dinsdag 18 augustus 2026 om 14:09 | reageerVan Fujifilm XT1 naar nu XT5 heb ik ontelbare (losse) knopjes voor de ontspanknop moeten kopen. Die blijven niet goed vastzitten, zeker niet bij tas in en uit. Waarom niet gewoon standaard vast erop?
-

-
Karin schreef op dinsdag 18 augustus 2026 om 15:48 | reageerBij mijn Canon R7... de enorme ruis bij hogere iso.
-
Donald Willemsen schreef op dinsdag 18 augustus 2026 om 16:16 | reageer@Karin, ik gebruik ook de R7 en tot ISO6400 ervaar ik geen hinderlijke ruis. Ik stoor mij niet aan ruis omdat er genoeg uitstekende software beschikbaar is om eventuele hinderlijke ruis te verwijderen.
-
Donald Willemsen schreef op dinsdag 18 augustus 2026 om 16:22 | reageerVeel camera's hebben programmeerbare knoppen. Op zich is dat natuurlijk erg handig. Ik heb op mijn R7 ook een aantal knoppen geprogrammeerd. Maar nu komt het ergerlijke: Ik vergeet vaak welke knop ik voor welk doel ik heb geprogrammeerd. Daar erger ik me dus aan😊
-
MacBigfoot schreef op dinsdag 18 augustus 2026 om 17:21 | reageerIk ben ooit begonnen met het noteren van de instellingen van de custom-menu’s in een notitie op mijn telefoon.
Van daaruit heb ik nu ook voor die knopjes genoteerd welke functies eraan gekoppeld zijn. En je hoeft natuurlijk niet iedere programmeerbare knop van een functie te voorzien, of te gebruiken. De knoppen op mijn objectieven, bijvoorbeeld, gebruik ik nooit, ik weet ook niet of daar iets aan gekoppeld zit, en zolang ik die niet aanraak heb ik er ook geen last van. -
Maarten Nederveen schreef op dinsdag 18 augustus 2026 om 19:16 | reageerIk kan alleen met mijn linker oog kijken door een zoeker. Rechts is blind. Bezit nu een sony a7iii. Daarbij heb ik soms moeite om de joystick te bedienen omdat mijn neus in de weg zit. Had graag een FF camera gehad waarbij de zoeker rechts op de camera body had gezeten met alle knoppen links bv. Een camera body in spiegelbeed dus eigenlijk van de huidige aangeboden FF camera's zou mij ook beter liggen denk ik. Hier heb ik jaren geleden niet goed op gelet bij de aankoop van mijn huidige body. Ondanks mijn handicap pas ik mij aan en ben verder zeer tevreden met deze FF.
-
Evert Jaquet schreef op dinsdag 18 augustus 2026 om 21:52 | reageerik heb een Sony A7iii en de draaiknop voor de belichtingscorrectie zit verkeerd. Als ik het achterste draaiwiel wil gebruiken om een andere sluitertijd in te stellen draait vaak ongewild ook de knop van de belichtingscorrectie. Ook was op mijn oude spiegelreflex de joystick groter en makkelijker te bedienen. Verder zeer tevreden.
-
Frouke schreef op woensdag 19 augustus 2026 om 10:21 | reageerDat er geen gps op zit! Ik mis het vreselijk
-
Vercauteren Freddy schreef op woensdag 19 augustus 2026 om 10:43 | reageerIk heb een Canon R 6 mk 2 en kan ook alleen met mijn linkeroog door de zoeker kijken maar ik doe dat al gans mijn leven ( ben 78) heb dit nooit een probleem gevonden. Wel het aanraken van het scherm uitschakelen anders bedien je de camera met je neus. Waar ik wel niet tevreden over ben is het knopje waar je het scherpstelpunt mee kan kiezen, als je het indrukt komt het scherpstelpunt in het midden maar dat is niet altijd het geval. Maar verder prima camera deze R 6.
-

Boulanger schreef op woensdag 19 augustus 2026 om 15:28
| reageer
Wat ik het meest vervelende vind aan mijn Sony A7 V?
Dat de AF-tracking zó goed is dat ik tijdens een sportwedstrijd op 30 fps bijna geen mislukte foto's meer maak. De camera houdt het onderwerp zo goed vast dat vrijwel iedere foto scherp is.
Het gevolg: na een wedstrijd mag ik een enorme hoeveelheid foto's uitzoeken die allemaal scherp zijn én ook nog eens verdacht veel op elkaar lijken.
Daarom ben ik inmiddels weer op 10 fps gaan fotograferen. Dat heeft dan weer als voordeel dat ik praktisch eindeloos bursts kan blijven schieten zonder dat de buffer volloopt.
Kortom: het vervelendste aan mijn camera is dat hij eigenlijk té goed zijn werk doet. -
Jan schreef op donderdag 20 augustus 2026 om 10:19 | reageerMijn Canon 1DX lll heeft maar een nadeel, hij is zwaar
-
Nel Walet schreef op donderdag 20 augustus 2026 om 10:51 | reageerMijn Sony a7iii gebruik ik met veel plezier, maar ik vind het heel vervelend dat ik in de Burst-modus geen tijdsduur kan instellen. Ik gebruik deze modus niet veel, dus heel erg is het niet. Maar wel lastig als ik het wel eens wil gebruiken.
-
G. Wiersma schreef op zondag 23 augustus 2026 om 11:14 | reageerIk heb een Canon R5 met battery grip BG-R20. De ergernis zit hem niet in de camera, maar in de battery grip. De joystick zit daar namelijk op een andere plek dan op de camera. Wanneer de camera gedraaid wordt naar de portretstand ben ik altijd op zoek naar de joysitick. Ik gebruik de joystick veel om het AF-punt te verplaatsen.
Vreselijk irritant! -

Fritsflow schreef op maandag 7 september 2026 om 18:29
| reageer
Dat ie zwaar is; Nikon D850. Dat is echt het enige. Zeker met de lenzen die er op moeten.
Deel jouw mening
Let op: Op een artikel ouder dan een week kan alleen gereageerd worden door aangemelde bezoekers.Wil je toch reageren, meld je dan aan of maak gratis een account.
Live Fotografie Workshops
Verbeter jouw fotografie in de praktijk met een workshop van Photofacts Academy
Flitsen op Locatie
donderdag 8 oktober 2026
Sint Agatha (Noord Brabant)
nog 8 plaatsen
Masterclass Naaktfotografie
vrijdag 6 november 2026
Photofacts Studio, Elst (Gld)
nog 3 plaatsen
Landschap en Compositie
woensdag 18 november 2026
Bedafse Bergen, Uden (NB)
nog 5 plaatsen
Word elke week een betere fotograaf
Elke week een praktische fotografietip in je mail, en als welkom meteen het gratis eBook 25 Tips voor het Fotograferen van Kinderen.
39.107 fotografie enthousiastelingen ontvangen de tips al! Meer over de wekelijkse mail. Of blijf op de hoogte via
Facebook.

Elja Trum




